YAMAHA DSP A1

Zvuková  časť /postrehy majiteľa/
Tak v prvom rade som si nechal naozaj dosť času na to aby som zhodnotil zvukový prejav a počúval všetko možné aj nemožné. Zosilovač mám doma cca 2 mesiace po vyššie uvedenom tunningu.

Testoval výlučne v stereo režime, nakoľko kino ešte nemám zapojené. Ked zapojím kino tak pridám dalšie riadky…
Ako zdroj je momentálne DENON DVD 1940, ktorý slúži ako transport t.z. že signál je vedený digit koax na prevodníky zosilovača. Samozrejme som testoval aj klasické zapojenie s využitím prevodníkov dvd prehrávača. Pre netrpezlivých môžem hneď napísať ze som svoj zosilovač takmer nespoznal a posun je okamžite počuteľný bez ohľadu na žáner hudby, ktorú práve počúvate.
V prvom rade Vás chcem upozorniť že nasledujúce riadky sú mojim subjektívnym názorom aj keď sa na nich zhodli ďalší dvaja ľudia, ktorí vedia resp. počuli ako to u mna hralo predtým.
Hneď v úvode môžem konštatovať že zosilovač „chytil“ stabilitu v celom pásme a získal vyššiu rozlišovaciu schopnosť. Bol som dopredu upozornení že sa zosilovač danými úpravami posunie a to do roviny neutrálneho stroja čo si prestane „vymýšľať“ a „farbiť“ zvuk.Toto skutočne môžem potvrdit, nakoľko som zistil že niektoré CD sa stali nepočúvateľné z hľadiska náročnosti na reprodukciu, ale poďme od začiatku.
Ak začnem basmi tak basy už pred tým boli slušné ale teraz dostali konkrétne kontúry (žiadne bezhlavé kino dunenie), basová zložka má svoj dej a je omnoho lepšie kontrolovaná ako pred tým. Stredné pásmo je čistejšie, ale čo je absolútny pokrok tak to je v oblasti výšok, tie definitívne stratili agresivitu a zosilovač ich prestal „farbiť“. Kľudne môžem počúvat aj na relatívne vysokej hlasitosti a je to úplne niekde inde ako pred tým. Deje sa presne toto…pri zvyšovaní hlasitosti sa nedeje žiadny nekľud ani samotný prejav nie je agresívny…vnímate len čistú hudbu. Proste nejde o žiadny hluk,vnímate plnosť zvuku ale v podstate sa reprodukcia mení tak že vynikajú detaily a zvuk vás dokonale obklopí ….
Čo sa týka priestoru tak prvý krát môžem skonštatovať že som bol svedkom niečoho čo sa ťažko verí, ale poznáte ten pocit keď vám reprobedne zmiznú a hrá celá miestnosť, obraz na stene stôl atď…samozrejme veľmi záleží na kvalite nahrávky. Nie len že sa zlepšil ľavo pravý priestor, ale dokonca predo zadný priestor, opäť samozrejme záleží na nahrávke. Samozrejme v napočúvaných veciach človek objavuje nové zvuky a celé mu to znie inak, lepšie samozrejmejšie.
Pri vážnej hudbe kde je veľa nástrojov sa veľmi zlepšila sepáracia nástrojov, tak isto aj metalová a rocková hudba znie lepšie, proste zosilovač sa nikam „neponáhľa“ a „nelepí“ nástroje dokopy. Nie je to samozrejme úplne dokonalé, ale je to veľký posun oproti tomu čo bolo pred tým.
Samozrejme limitom môjho testovania bola skutočnosť že nemám momentálne kvalitný CDP, plánujem požičať ELECTROCOMPANIET ECC 1. Inak vzhľadom na výšku investície a kvalitu prevedenia som max. spokojný.

error: Content is protected !!