Marantz PM-KI Pearl Lite, Marantz SA-KI Pearl Lite

Postrehy majiteľa

Marantz KI-Pearl Lite SASERVIS EDITION

Na začiatok treba povedať, že 98% všetkej hudby kt. počúvam je metal, skutočne tvrdý metal
a v tom zbytku má priestor folk-rock, new age, atmosférická, scénická hudba a klasický rock.
Každý si povie, prečo preboha som teda kupoval Marantz-e, kt. sú známe skôr pomalým, mäkkým a stredovo ladeným charakterom zvuku.
Pre niekoho proste čisté „blato“.
Dôvod je jednoduchý…na všetkých tých tkz. „high-endových“ značkách mi proste štýl hudby kt. počúvam prišiel ukričaný, ostrý, rozbitý, niekde príliš nabasovaný inde príliš rozťahaný do vysokých frekvencií.


Po nejakých počutiach starých modelov od Marantzu sa mi páčila kontrola a usadenie už tej tak či tak „nahulenej“ hudby ako takej do príjemnej počúvateľnej roviny.
Voľba teda padla na zosilovač Marantz KI Pearl, kt. má byť ich výstavnou skriňou.
Samozrejme je to limitovaná edícia, takmer nezohnateľná, tak som zvolil dostupnú verziu  PM-KI Pearl LITE.
Sklamanie nedalo na seba dlho čakať…z toho príjemného zvuku, kt. som počul na starších modeloch proste ostali len náznaky…zosilovač sa „nevedel“ poriadne spárovať z ničím čo som mu ponúkol ako zdroj zvuku….
OK…kúpil som teda cd Marantz SA-KI Pearl Lite.
Začalo to skutočne hrať, ale okrem toho, že chýbali tomu „gule“ a všetky tie „annuancie“ kt. používame na opis charakteru zvuku ako priestor, čistota, presné, rýchle basy…uvoľnenejšie výšky…
Skúšal som to vyriešiť jedinou možnosťou kt. som mal a tak ako to rieši väčšina
„hifistov“, začal som kombinovať a meniť káble…napájacie sieťové, signálové….až som dospel do bodu keď som mal sieťové káble v hodnote 700e za kus a ďalej to už nešlo.
Niečo sa zlepšilo a niečomu to pomohlo.
Ale stále to nebolo ani na pol-ceste a tak som oslovil SASERVIS a p. Janečku, samozrejme, prečítal som si všetky recenzie na jeho prácu, započal mailovú a telefonickú komunikáciu a začal aj keď skepticky „veriť“ na zázrak.
Už pri samotnej komunikácii samozrejme zistíte, že vás nebude „oblbovať“ nereálnymi nezmyslami a drží sa pri zemi.
A tak som mu zveril najskôr zosilovač a po 2 mesiacoch si prišiel vypočuť výsledok. Samozrejme zmeny boli veľké, celé sa to posunulo o kategóriu vyššie.
Basy presné, pevné, tie „zdrogované“ stredy zčasti zmizli, celé to pôsobilo hlbšie, presnejšie. Pôsobilo to ale aj na mňa trochu ukričané, a trochu nekľudné.
Druhým krokom mala byť úprava cd prehrávača.
Zhoda náhod ale spôsobila, že zosilovač taktiež skončil znova u p. Janečku a tak sa začala „druhá etapa“ a modifkácie strojov dohromady a našťastie sa ukázalo, že to bol správny krok.
Podľa môjho rozhodnutia a po konzultácii  som bol rozhodnutý ísť do „prerábky“ nekomromisne a vytiahnuť maximum, aj bez ohľadu na fakt, že charakter zosilovača aj charakter Marantzu zmizne a samozrejme p. Janečka vloží do práce aj svoju predstavu o tom ako by mal výslednú zvuk vyzerať.
Po konzultáciach so mnou a predstavení hudby akú počúvam vedel, čo si neželám a čo by som chcel počuť.
Čo sa potom dialo si viem len domyslieť, samozrejme komunikácia prebiehala štandardne naďalej a p. Janečka ma informoval čo sa približne mení, ale to všetko mi „zatiaľ“ reálne nič nehovorilo.
Etapa 2 trvala 4 mesiace, čo sa môže ozaj zdať veľa…ale výsledok je nasledovný:
Marantz je definitívne preč, zachoval sa možno len ten dojem kľudu a príjemnosti, ale tento fakt je spôsobený hlavne tým, že zosilovač má všetko úplne pod kontrolov.
Nekľud preč, nervozita preč a zvuk, no ten je obrovský, skutočne mohutný až sa nechce veriť, že to ide zo zosika s výkonom 2x100W.
Basy sú ako úder na kovadlinu, výšky farebné, nedominantné ale živé.
Stredy ozaj prekreslené, nechýba najmenší detail, či dozvuk hlasu.
No a potom tu je niečo čo sa vymyká bežnému chápaniu, a zatiaľ som to nepočul u žiadnej ani u prémiovej zostavy za 10 000-tis eur….rýchlosť a dynamika…je to najrýchlejší zvuk aký som počul….žarty nabok….metal a rock je ako vypustený z opratov.
Často sa mi zdá, že spevák nestíha dobiehať hudobníkov.
Celé to má len jedno negatívum, všetky tie drahé káble môžem pustiť k vode.
Akákoľvek zmena vstupu aj formou výmeny napájacieho kábla, kt. charakteristika a konštrukčné vlastnosti spôsobujú to, že určité frekvencie priberú na intenzite, to, čo som predtým vnímal pozitívne, teraz narušujú celkovú harmóniu zvuku a úplne zabíjajú emóciu a farebnosť hlasu.
To znamená len jedno…prestaňte experimentovať donekonečna a nezmyselne meniť káble a dorovnávať to čo bolo konštrukčne a hlavne zámerovo vyriešené a obrátťe sa na p. Janečku a choďte problému po krku, tam kde ozaj vzniká a to je vo vnútri strojov.
Určite budete prekvapený.
Ja môžem profesionálny prístup, technické znalosti p.Janečku a zmeny, kt. sa udiali len odporúčať.
Pretože ozaj „vyladená“ mašina bezproblémov zahrá vyrovnane s káblami za 3eur, tak ako teraz u mňa, čo ale neznamená, že nemôžete tieneným silovým káblom k zosilovaču s hrubším priemerom vodičov  a čistejším kovom dosiahnuť „annuancie“ mohutnejších basov, pokiaľ to tak máte radi.
Tým samozrejme vrelo odporúčam výrobky SASERVIS-u, kt. úroveň pokryje reálne požiadavky nás zákazníkov (aj tých „audiofilne“ chorých).
Samozrejme tým sa moja cesta nekončí, nakoľko som mu zveril ďalší stroj, takže sa teším na výsledok.

DJ Mola
… Osobne som ostal dosť nemilo prekvapený zvukom tohoto Marantzu.
Na takú vysokú radu som čakal „normálny“ a prirodzený zvuk so všetkým čo k tomu patrí.
Celé to bolo ako bez duše, zlepené v kope.
Chýbala tomu dynamika a rozlíšenie.
Po niekoľko mesačných úpravách to už bola iná bomba !
Ako konzument elektronickej muziky som si hneď všimol markantný posun v dynamike. Zosilňovač spoločne s CD prehrávačom začal konečne hrať.
Všetko je čisté a veľmi detailné v každom pásme.
Podanie priestoru sa tiež ohromne posunulo k lepšiemu.
Maťo dal tomu dušu.
Opäť skvelá práca !

R.K.

…Pred úpravou.
Prvé čo my udrelo do uší, boli veľké stredy. V niektorých nahrávkach až príliš veľké a prezentné. Niektoré pasáže hlavne akustickej hudby, boli neprirodzene vytiahnuté a iné zase potlačené. Ale toto platilo aj pre iné žánre.
Basy, no boli tam, ale slabé. Mali taký „HUUU“ charakter. Spodky basov nebolo skoro vôbec počuť a vyššie basy boli nekonkrétne ,bez kontúr, proste rozliate a v  nahrávke navyše premaskované stredmi.
Výšky pekne a nevýrazne cinkali po celej nahrávke a utápali sa v krásnych veľkých stredoch, ktoré vždy dominovali nahrávke.
Telá nástrojov, na jednej strane neprirodzene veľké, iné veľmi malé. Na orchester vážnej hudby to určite nieje.
Priestor,  úprimne od Marantzu som čakal viac… no dajme tomu, že dobre, ale v nižšej cenovej skupine.
Lokalizácia v priestore a hlavne predo-zadná bola veľmi slabá a neurčitá. Na nejaké  jemné dozvuky nástrojov v miestnosti zabudnite.
Celkový charakter zvuku mäkký a nevýrazný, alebo nepodarená imitácia elektrónkového zosilňovača.


…Po úprave.
Prvé počutie …Ejha, väčší priestor v ktorom viem celkom presne lokalizovať jednotlivé nástroje. Dobre počuť jemné dozvuky nástrojov.
Predo-zadná lokalizácia je pre poslucháča nový rozmer, ktorý táto zostava do teraz nehrala.
Basy idú pekne od spodku sú rýchle, plné , kontúrne a razantné no nevyčnievajú. (Ja by som chcel ešte kontúrnejšie, ale už by neboli tak plné…niečo za niečo…)
Stredy sa konečne umiernili a neprekrývajú všetko ostatné. Zachovaný bol Marantzovský charakter, to znamená, že sú troška makšie, ale v medziach normy a vkusu. Celkovo sú veľmi rýchle a detailné.
Výšky znejú jemnejšie subjektívne je ich menej (nemusia sa prekrikovať so stredmi), a sú pekne rozčlenené do priestoru.
Celé zvukové spektrum sa počuteľne vyčistilo a zrýchlilo. Zvuk je svižnejší, proste ožil. Už to nie je tá stará zostava s upatlaným zvukom, ktorej bolo jedno či hrá MP3-ku ,a lebo CD. Teraz to rapídne počuť.
Zvukový posun tejto zostavy pred a po úprave je naozaj veľký. Podiel SASERVISU na tejto úprave je nespochybniteľný,  no svoj podiel má aj výrobca ktorý pretláča svoju zvukovú filozofiu ( a hlavne kvalitu?) do sveta. Možno som len zaspal dobu a celý svet už dávno počúva MP3-ky….v tom prípade nič neprerábajte a počúvajte pôvodnú zostavu.

error: Content is protected !!